2015. január 23., péntek

Pénz-Ügy

Merthogy a pénz igenis ügy, főleg manapság. Válság, hitelek tömkelege, megélhetési gondok, és a legérdekesebb az, hogy gyakorlatilag e mögött is mi magunk állunk. Vagy éppen előtte.

A hétvége különösen izgalmasnak ígérkezett: Egyfelől végre EGYÜTT voltunk, másrészt pedig mindenkit érdekelt, mi újat tudnak nekünk mondani Jancsiék (Andi, Jancsi és Ádám). Jelentem: tudtak újat mondani-mikor nem? J
 Konkrétan szombat délelőtt pár ember kivételével senki nem tudott alapfogalmakra válaszolni. Kicsit el voltunk kényelmesedve, amiről igen gyorsan leszoktunk a kamatos kamat, részvény, jegybank meg ilyen kedves kis cuki fogalmak hallatán (amiket nekünk kellett –volna elmondani). Jancsi beledobott a mélyvízbe. Örülünk, hogy látunk, szeretünk, és akkor most tanuláááás! Ja,meg vizsga, és ez is vizsgakérdés, meg ez is, meg ez is, most figyeljetek, és holnap majd jön Ádám, és – és –és … !

Ezt így, másfél hónap kihagyás után, reggeli két kávén túl igen nehéz volt megemészteni. J

Délután pedig egy könnyed, laza dokumentumfilm, a Zeitgeist első részét tekinthettük meg az I., a II. világháborúról, valamint a World Trade Center körüli politikai, és pénzügyi szövetkezésekről. Tanulságos, kemény, és érdekes volt összességében, és a mélyvíz talán jót is tett, és rávilágított számos dologra, hogy a média mikor-mit közöl, hogyan teszi, kinek vannak a kezében a szálak.


És itt jött egy nagyon fontos mondat, ami a vasárnapunkat megalapozta:

„Olyan a kapcsolatod a pénzzel, amennyit tudsz róla.” <<< - IGEN! Sajnos, vagy sem, ezzel egyet kell értsek, főleg miután jött Ádám előadása.

Jóval szárazabb, keményebb prezentációra számítottam Jancsi felvezetője után, de szerencsére pozitívan csalódtam. Pár fontos szempontot adott nekünk, amelyekkel gazdagabbak lettünk, mert már tudunk róluk, tanulhatunk, ezekre odafigyelünk, ami ha nem is azonnal, de a későbbiekben anyagi hasznot hozhat nekünk.
1. A pénzzel való viszonyod: Mindenkinek vannak pénzügyei, még a háztartásbelieknek is, max. ők más pénzét osztják be. Fel kell ismerned, Te hol tartasz éppen. Írd le, kalkulálj, számolj, jó vagy, hová mehetnél tovább vagy ahogy azt tippként kaptuk, írhatsz levelet is a pénznek, vagyis a lényeg: ideje ezt a kapcsolatot is komolyan venned, és megismerned (ez kicsit horoszkóposan hangzik, de tényleg így kellene csinálni).
2. Ha ezeket meghatároztad, jöhetnek azok, amelyekkel a továbbiakat megalapozod:

Hogyan tovább, milyen úton indulhatok el e felé?
Ha pedig ez a két alaplépés megvan, akkor érdemes feltérképezni képességeinket, és az ehhez szükséges (akár csak kiegészítő) tudást megszerezni. Mert ugye a képesség ott eleve, a tudás „csak” hozzájöhet.

Aztán pedig ismét lehet továbblépni. Ádám megismertette velünk Jordan Belfort  (A Wall Street Farkasa kapcsán ismerős lehet, az ő története volt az alapja ) négy alaplépését.


  1. VÍZIÓ – Ez minden esetben az elsődleges! LÁSD magad előtt, ahová el akarsz jutni. Nem a célt, hanem, hogy az, amit szeretnél, már megvan, és élvezed előnyeit. Pl.: Fogyni akarsz öt kilót, akkor nem azt képzeled el, hogy fogyni akarsz, hanem, hogy már lefogytál, és milyen jól áll a régi farmerod. Ez az amikor az előre iszol a medve bőrére. J
  2. HITRENDSZER – Itt jönnek be a korlátok, hiedelmek, kondícionáltságok. Amit a szüleid, a tanárok, a környezeted, a barátaid, a szomszéd néni a fejedben elültetett kis bogárkák. Neked kell erősnek lenned, és elhinned, hogy képes vagy rá.
  3. MEGFELELŐ ÁLLAPOT – Hangulat, és tudatállapot, hogy tudj változtatni, előremenni.
  4. STRATÉGIA – Vagyis a célok, részcélok meghatározása, ehhez szükséges eszközök, tudás feltérképezése; a jelenlegi helyzettől a vízióban látottakig történő eljutás gyakorlati lépései.

Ugye, hogy ugye?! Biztos vagyok benne – sőt tuti Ádám is az, de majd azért megkérdezem Tőle is – hogy ezeket mindenki hallotta már, olvasott is róla, talán el is kezdte, aztán valahol-valamikor elvesztette ezeket. Nos, akkor jöhet újra, erősebben, a pénz kezét el nem engedve! J

Könyvek: 

  • A Wall Street farkasa
  • Gazdag papa, szegény papa
  • Kisvállalati marketingbiblia (ez nekem is megvan, és sokat forgatom, hasznos!)
  • Bagolyvár kiadós könyvek (pl.:Cashflow négyszög)
  • Kezdj a miérttel
  • Steve Jobs
Ezeken túl, amiért nagyon hálás vagyok még, hogy itt lehettem, kicsit tanultunk a befektetésekről is, amivel kapcsolatban három nagyon fontos fázis van:

  1. Kockázati (minimalizálni, de mindenképpen felkészülni, hogy bekövetkezhet, akkor is, ha szerinted nem fog)
  2. Profit fázisa (első lépés a nullszaldó, aztán jöhet a továbblépés, a profit termelése, az üzlet bővítése)
  3. Cél elérés fázisa (hozam realizálása, célok, víziók elérése – ez lehet havi összeg, vagy elképzelés megvalósítása is pl.)

És persze azért is hálás vagyok, mert megerősítést kaptam, hogy amit kigondoltam, az írás egész jó irány. Valljuk be, azért ezt nem rossz hallani J
A másik, vagy inkább sokadik, hogy megint együtt voltunk. Jókedvvel, kávéval, kis hullámvölgyekkel, de mégiscsak: EGYÜTT.

Most pedig ismét hétvége, ezúttal szenvedést ígértek nekünk, és egy újabb remek vendéget, Balzsay Károlyt, aki a kitartásról fog velünk beszélgetni. Várjuk Őt is szeretettel, Ádámnak pedig ezúton is köszönet a vasárnapod ránk való áldozásáért!


 - Máté Brigi -

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése